Výběr výškově nastavitelného stolu (průvodce)

Kombinace práce ve stoje a v sedě má mnoho výhod pro naše zdraví, produktivitu i náladu. Elektricky nastavitelný stůl umožňuje snadný přechod mezi těmito dvěma polohami - stání a sezení, což přináší mnoho benefitů. V tomto článku se podíváme na klíčové faktory, které byste měli zvážit při výběru stolu.

Proč si hlídat výšku stolu?

Ergonomie je při výběru výškově nastavitelného stolu klíčová. Je důležité, aby výška stolu odpovídala Vaší tělesné výšce a umožňovala vám udržet správnou polohu těla nejen při sezení, ale zejména i při práci ve stoje. 

Během práce ve stoje u výškově nastavitelného stolu jsou lokty příjemně podepřené o stolovou deskou. Lokty by neměly být  volně prověšeny ani by Vám je stolová deska němala tlačit nahoru proti ramenům, pak „to bolí“ jak se říká za krkem. Lokty jsou pokud možno v podobné rovině s rameny, viz. náhled v pravo.

V případě, že máte tendenci se hrbit, doporučujeme stůl osadit stolovou deskou s ergonomickým výřezem. Boční plochy okolo ergonomického výřezu „suplují“ područky kancelářské židle a postarají se o plnohodnotnou oporu loktů. V základu jsou ergonomické desky s výřezen osazeny u elektricky nastavitelných stolů Motion ERGO.

Jak vybrat kancelářskou židli?

Oproti tomu při práci v sedě na kancelářské židli jsou lokty plně opřeny o područky. Područky v tomto případě plynule navazují na pracovní plochu stolové desky, tak aby na přechodu mezi stolovou deskou a područkou nevznikla ostrá hrana, která by mohla narušovat cirkulaci krevního oběhu v horních končetinách.

Tip: Vyberte výškově nastavitelný stůl, který i při nastavení na Vaší tělesnou výšku bude mít ještě malou rezervu pro pohyb nahoru i dolů. Tento malý rozdíl oceníte, pokud si jednou za čas vezmete vyšší obuv, typicky zimní obuv s vyšší podrážkou. A nebo naopak v případě, že obuv zcela odložíte a budete potřebovat se stolem během sezení sjet ještě o něco dolů.

Jakou šířku pracovního stolu?

Rozměr nejen u výškově polohovatelného stolu určuje pracovní stolová deska. Samotná elektricky nastavitelná podnož bývá ve většině případech univerzální a teleskopická. Což oceníte zejména v případě, pokud se za čas rozhodete zvětšit / změnšit pracovní plochu, ať z důvodu stěhování nebo jiného uspořádání kancelářských prostor. Elekricky nastavitelnou podnož jednoduše roztáhnete na požadovanou šířku a osadíte novou, vybranou pracovní stolovou deskou s požadovanou šířkou.

Funkce nastavení ↑↓

Základní funkcí každého elektricky nastavitelného stolu je nastavení požadované výšky směrem nahoru a dolů. Nastavení probíhá plynulé a rozjezd i dojez stolu do požadované výšky je hladké, bez jakéhokoliv záchvěvu stolové konstrukce.

Pokročilé funkce

Stoly mohou dále disponovat dalšími funkcemi a ergonomickými pomůckami, například:

  • Active mód - nastavení časového intervalu po jehož uplynutí Vás řídící jednotka elekrtického stolu upozorní, že je čas se k práci postavit, či se zpět posadit
  • HSM mód - pomáhá při práci srovnat postoj a napřímit páteř (výška stolu se nerušeně a pomalu během časového intervalu navýší o 12cm - vzpřímení páteře)

Antikolizní systém, má smysl?

Antikolizním systémem by měl disponovat každý elektricky nastavitelný stůl. Jde o bezpečnostní prvek, který chrání pohon elektrického stolu a současně chrání předměty, které se nacházejí v blízkosti stolu. Typicky se může jednat o výsuvný kontejner, který má uživatel umístěný pod stolem, parapet či jakýkoliv jiný předmět, který by mohl překážet v dráze stolu. Antikolizní systém při kontaktu s překážkou reaguje okamžitým zpětným chodem tak, aby nedošlo k poškození, přehřátí elektromotoru či deformaci předmětů v okolí. Jednotlivé elektrické stoly mohou mít růzmnou citlivost antikolizního systému. U vybraných stolů je možné nastavit tři stupně citlivosti antikolizního systému.

Paměťový ovladač vs. základní ovladač

Každý elektrický stůl disponuje ovladačem pro nastavování stolu nahoru / dolů. Ovladač může být rozšířen o funci paměti tzn. paměťový ovladač. Různé modely se mohou lišit počtem možných pozic k uložení. Nejčastěji se setkáváme s počtem pozic 2-4.

Displej nebo bez displeje?

Většina elektrických stolů má ovladač s displejem již v základu. Displej zobrazuje aktuální nastavenou výšku, uloženou pozici výšky (1), (2), (3),případně aktivní ergonomické módy či chybové hlášení. Zda zvolíte elektrický stůl s ovladačem je čiště na Vás.

Jaký dekor a barvu?

To je na zcela na Vašem osobitém stylu a výběru. Každý interiér je svým způsobem unikání. Ať máte interiér sladěn do moderních „fresh“ barev nebo preferujete futuristických styl či retro, u nás si podnože vyberete ze široké palety dekorů a barev.

...tak jaký stůl?

Na trhu je celá řada různých elektricky výškově nastavitelných stolů. Jaký je ten pravý pro Vás? Nezoufejte, připravili jsme přehledné srovnání elektricky výškově nastavitelných stolů z anaší nabídky, ze ktercýh si 100% vyberete. A pokud si nebudete jistí, zavolejte nám a my Vám s výběrem vhodného stolu pomůžeme.

 

Srovnání elektrických stolů <

Jak vybrat kancelářskou židli?

CHCI
10% SLEVU